Food Video School – Ben And Laura
Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00.
Food Video School – Ben And Laura Download. What if you could capture your recipes through captivating videos? What if you could make videos that get atten…
🎓 Learn and Grow with Food Video School – Ben And Laura - Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00.
Discover your true potential with the Food Video School – Ben And Laura - Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00. course. Tailored for individuals at every skill level, this in-depth online program equips you with essential tools and proven strategies to excel in both your personal and professional endeavors.
Salepage link: At HERE. Archive: http://archive.is/rnjy1
MAKE DELICIOUS FOOD VIDEOS
BRING YOUR RECIPES TO LIFE
What if you could capture your recipes through captivating videos? What if you could make videos that get attention and promote your work?
Now You Can.
Learn How To:
- Create a Recipe Storyboard
- Distinguish and Perfect Your Style
- Master Your Camera Settings
- Capture Your Recipe from the Best Angles
- Make Food Look Mouth Watering
- Edit Videos Like a Pro
- Export for Different Platforms
- & SO MUCH MORE!
LEARN FROM EXPERTS
Ben and Laura of October Creative have been creating food videos professionally for more than 2 years, helping blogs like Gimme Some Oven, Oh She Glows, and Minimalist Baker expand their reach and grow their brands.
They’ve partnered with Dana of Minimalist Baker to create this entirely video-based course.
This is the team of experts you want training you in food videography.
Here’s just a small sampling of the 100s of Videos Ben and Laura have created:
How to Make Basil Pesto – Cookie & Kate
Slow Cooker Potato Soup – Gimme Some Oven
WHAT’S INSIDE?
- Determining Your Style
- Mastering Your Camera for Video
- Creating a Streamlined Workflow
- Composition and Styling Tips
- Storyboarding your Recipe
- Working with Natural and Artificial Light
- Editing in Premiere Pro
- Finishing Touches & Exporting
- BONUS! Creating Videos with Your iPhone!
What’s this Course Worth?
Videography Workshop: $3,000 + Travel
Food Videographers typically charge between $400 – $1500 PER VIDEO
Food Video School is an investment in yourself to develop a very desirable and marketable skill. With the patience and practice to master these tools, you can easily recoup the cost of this course. Then you can invest it directly in your own business, or use it to work with other brands!
119 Videos
65 Quizzes
42 Downloadable Resources
5 Lumetri Video Filter Presets
Downloadable Raw Footage to Follow Along
Expert Training
Video-Based Learning
Instant Access
Lifetime Access
One-time Payment
30-Day Happiness Guarantee
Bonus!: 10 Lumetri Video Filter Presets
Bonus!: 16 Q&A Videos from Dana, Laura, and Ben!
ONE-TIME PAYMENT
BUY NOW $499
PAYMENT PLAN
BUY NOW $189*
Full Lesson List
- Introduction to the Course
- Introduction to Figuring Out Your Style
- Branding Questionnaire
- Using the Style Worksheet
- Focus, Shooting Style and Length
- Setting
- Prop Styling
- Lighting
- Action and Movement
- Editing – Effects
- Editing – Speed
- Editing – Text
- Editing – Music
- Summary – Figuring Out Your Style
- Introduction to Understanding Your Camera
- Camera Basics
- Frame Rate
- Best Frame Rate Settings For Video
- Shutter Speed
- Best Shutter Speed Settings For Video
- Aperture
- Best Aperture Settings For Video
- ISO
- Best ISO Settings For Video
- Elements of Exposure: ISO, Shutter Speed, Aperture
- White Balance
- White Balance Settings
- Recording Resolution
- Alternate Brand Camera Settings
- Canon Comparison: 70D vs 5D Mark III vs 5D Mark IV vs 1DX Mark II
- Summary – Understanding Your Camera
- Introduction to Understanding Your Setup
- Camera Lenses
- Camera Extras
- Lighting Setup Basics
- Three Point Lighting
- Natural Lighting Setup
- Dealing with Direct Light
- Artificial Lighting Setup
- Storage and Editing
- Summary – Understanding Your Setup
- Introduction to Planning the Recipe
- Composition Summary
- Rule of Thirds
- Color Theory
- Size and Form
- Lines and Shapes
- Space
- Texture
- Movement
- Balance
- Implementing Composition
- Choosing a Recipe
- Ingredients
- Choosing Props
- Order and Steps
- Planning For Your Camera
- The “Hero” Shot Finding the Right Music
- Summary – Planning the Recipe
- Introduction to Shooting the Recipe
- Preparation
- Shooting Tips and Tricks
- Movements
- Food Styling For Video
- Summary – Shooting the Recipe
- Introduction to Editing in Premiere Pro
- Staying Organized
- Starting a New Project
- Workspaces and Panels
- Working with Tracks
- Establishing a Workflow
- Importing Project Materials
- Setting a Look
- Individual Clip Adjustments
- Using Masks to Cover Bright Spots
- Choosing And Trimming Scenes
- Making Motions Seamless
- Shortcuts
- Speed
- Effects
- Key Frames
- Creating a Solid
- Colored Background
- Creating a Square Guide
- Making Positioning Adjustments
- Legacy Titles
- Creating a New Legacy Title
- Essential Graphics Titles
- Editing Music
- Quick Ideas to Save a Boring Video
- Introduction to Finishing Touches
- Choosing a Cover Shot
- Creating a Square Sequence
- Exporting for YouTube
- Exporting for Instagram
- Exporting for Facebook
- Summary – Finishing Touches
- Introduction to Creating Videos With Your iPhone
- Additonal Equipment
- The Native iPhone Camera App
- The MAVIS Camera App
- Shooting with an iPhone
- Using iPhone footage
- Summary – Creating Videos With Your iPhone
- 1-Bowl Chocolate Chocolate Chip Muffins
- Life Changing Banana Pancakes
- Patatas Bravas
.rTable { display: table; width: 100%;}
.rTableRow { display: table-row; }
.rTableHeading { background-color: #ddd; display: table-header-group; }
.rTableCell, .rTableHead { display: table-cell; padding: 3px 10px; border: 1px solid #999999; }
.rTableHeading { display: table-header-group; background-color: #ddd; font-weight: bold; }
.rTableFoot { display: table-footer-group; font-weight: bold; background-color: #ddd; }
.rTableBody { display: table-row-group; }
📚 Why Choose the Food Video School – Ben And Laura - Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00. Course?
The Food Video School – Ben And Laura - Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00. course is more than just an online program—it's a transformative learning experience designed to help you reach new heights. Here's why learners from around the world trust WSOLib:
- ✅ Comprehensive and easy-to-follow course content.
- ✅ Practical techniques that you can apply immediately.
- ✅ Lifetime access to all course materials.
- ✅ Learn at your own pace, from anywhere in the world.
- ✅ No hidden fees—one-time payment with full access.
💻 What’s Included in the Food Video School – Ben And Laura - Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00. Course?
This course comes with:
- 🎥 High-quality video lessons that guide you step-by-step.
- 📄 Downloadable resources and course materials.
- 🧩 Interactive exercises to enhance your learning experience.
- 📧 Access to customer support for any assistance you need.
Specification: Food Video School – Ben And Laura
|
User Reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Original price was: $499.00.$57.00Current price is: $57.00.
There are no reviews yet.